Widok Kowary | Tradycje Wielkanocne w Karkonoszach!
15628
post-template-default,single,single-post,postid-15628,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Tradycje Wielkanocne w Karkonoszach!

Tradycje Wielkanocne w Karkonoszach!

 

   Święta Wielkanocne zbliżają się do nas wielkimi krokami. Już kilka dni pozostało do Wielkanocnej Niedzieli, kiedy to wszyscy, wspólnie z naszymi rodzinami zasiądziemy do świątecznego stołu.

Dzisiaj opowiemy nieco o tradycjach i zwyczajach jakie kultywują mieszkańcy naszego pięknego rejonu jakim, są Karkonosze. Jest to niezwykle ciekawe ze względu na to, że mimo iż mieszkamy na jednym terenie to każda rodzina ma swoje własne niepowtarzalne tradycje i zwyczaje.

q

Jedną z najważniejszych i najbardziej radosnych tradycji świąt Wielkiej Nocy jest oczywiście malowanie pisanek. Do stołu pełnego jajek, wydmuszek i wszelkich malarskich akcesoriów zasiadają całe rodziny, aby oddać się malowaniu i dekorowaniu symbolu życia, czyi jajka. Oczywiście co rodzina to inna tradycja. Łupki cebuli, klasyczne flamastry i markery, a może gotowe farbki i naklejki oferowane w sklepach? Wszystkie te elementy królują wśród metod ozdabiania delikatnych jajek. Jednak, są jeszcze sposoby zdobienia, które pamiętają nasze babcie, a nawet prababcie i to właśnie one mają w sobie prawdziwego ducha Wielkiej Nocy. W wielu domach, w jajkach żłobi się wzory za pomocą naostrzonego nożyka lub grubej igły. W późniejszym procesie barwienia,  misterne żłobienia pięknie wysuwają się na pierwszy plan. Kolejną nieco zapomnianą tradycją jest zdobienie jajek płynnym woskiem. Wymaga to dużej wprawy, cierpliwości i przede wszystkim czasu. Jednak efekt końcowy zdecydowanie wynagradza cały trud zmagania się z gorącym woskiem.

Należy pamiętać, że najpiękniejsze pisanki tworzą się w domach pełnych miłości, zaangażowania i pasji. W ten szczególny dzień jakim jest Wielki Piątek warto usiąść, zbratać się z rodziną, zakopać wszelkie waśni i oddać się radosnej przyjemności jaką jest malowanie pisanek, które pięknie reprezentujące się w koszyczku będą naszą chlubą. Kolejną tradycją Wielkanocną, którą szczególnie pamiętamy z okresu dzieciństwa jest szukanie jajek, zajączków oraz baranków z czekolady schowanych przez rodziców w noc poprzedzającą śniadanie Wielkanocne. Jest to bardzo radosny, a zarazem praktyczny zwyczaj , aby zająć w ciekawy i związany ze świętami sposób zająć czas dzieci i w spokoju przygotować Wielkanocny posiłek.

Dzieci zachwycone swoimi zdobyczami, uśmiech na ich twarzach oraz radość z późniejszego konsumowania jest czymś niesamowitym i wartym uwagi każdego rodzica. Jak wiemy Wielkanoc to nie tylko dni rozpusty i radości. Jedną z ciekawszych Karkonoskich tradycji jest zakaz pieczenia chleba przez gospodynie domowe w tydzień poprzedzający Wielką Noc. Niespełnienie tej jakże intrygującej tradycji skutkowało sprowadzeniem nieszczęścia na domowników i gospodarstwo. Według tej tradycji święta Wielkiej Nocy, są bardzo radosne i szczęśliwe pod warunkiem spełnienia rygorystycznych wymogów.  

Oczywiście to jak będą wyglądały święta w naszym domu, zależy od nas samych.

Ważne jest, aby były one pełne miłości, wzajemnego szacunku, radości i wszelakich pozytywnych emocji.

I właśnie tego życzymy Państwu my- cała załoga „Apartamentów na kowarskiej starówce”, a jednocześnie zapraszamy w nasze rejony, aby z bliska poznać i doświadczyć każdej z tych wyjątkowych tradycji.

Wesołych Świąt!

  

    

 

No Comments

Post A Comment